2018-05-26     Eweliny, Jana, Pawła    

Dni Otwarte


     Zespół Szkół w Piotrkowicach Małych każdego roku zaprasza gimnazjalistów na „Dni Otwarte”, stwarzając możliwość bezpośredniego poznania szkoły oraz kierunków kształcenia. Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie ZS przygotowują liczne atrakcje o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym towarzyszące temu wydarzeniu.

   W tym roku szkolnym 28 kwietnia zaproszeni zostali wyjątkowi goście, którzy zaprezentowali swoje niezwykłe talenty: Mikołaj Rey, znany kucharz, uczestnik kulinarnego show „MasterChef” oraz Kamil Kobędzowski, uczestnik programu „Mam Talent”, półfinalista MTB Stunt. Na parkingu przy szkolnych warsztatach można było zobaczyć pokaz nowoczesnych ciągników i maszyn rolniczych, zaś parking obok stołówki przeznaczony został dla samochodów rajdowych, które zademonstrowali panowie Marek Miller, Michał Socha oraz Leszek Komenda. Znakomitym przedsięwzięciem pana Łukasza Szaporowa okazała się organizacja zdobywającego w Polsce coraz większą popularność biegu przełajowego z przeszkodami - „Spartan Race”, w którym udział wzięli zarówno nauczyciele, jak i uczniowie.

   Spotkanie z gimnazjalistami rozpoczęło się o godzinie 9.00. Na sali gimnastycznej powitani zostali przez pana dyrektora ZS Romana Gabrukiewicza przybyli uczniowie, nauczyciele okolicznych gimnazjów oraz zaproszeni goście, wśród których pojawił się członek zarządu powiatu proszowickiego pan Jacek Tomasik. Po przedstawieniu oferty edukacyjnej Zespołu Szkół i zapoznaniu z programem dnia, nastąpiło rozdanie nagród dla zwycięzców konkursów. Wspaniałe prace na konkurs pt. „Hotel dla owadów”, którego inicjatorem była pani Ewa Gołąb, można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Pierwsze miejsce przyznano Patrykowi Klasie z gimnazjum w Nowym Brzesku, którego domek dla owadów wykonany z różnych materiałów świadczy o kreatywności i wyobraźni jego autora. Drugie miejsca zajęli Konrad Dzik z gimnazjum w Sierosławicach i Karolina Ćwikła z gimnazjum z Nowego Brzeska. Trzecie miejsce zajęli uczniowie z Sierosławic: Przemysław Sibiga i Maciej Nowak. Nagrody w konkursie literackim otrzymali autorzy pięknych utworów poetyckich i opowiadań na temat szczęścia: Marcelina Kura (gimnazjum w Kościelcu), Dagmara Marzec (gimnazjum w Sierosławicach), Kamila Król i Anita Ćwiklińska (gimnazjum w Posądzy). Uczennice gimnazjum w Proszowicach: Anna Korbińska i Sylwia Rajczyk zdobyły nagrody w matematycznym konkursie „Świat z figur geometrycznych”. Część oficjalną zakończyły niesamowite pokazy ewolucji na specjalnych rowerach. Jako pierwszy wystąpił Karol Widyk, uczeń klasy I Technikum Mechanizacji Rolnictwa, który od kilku lat doskonali kaskaderskie triki na rowerze i bierze udział w zawodach. Ważnym osiągnięciem było dla niego wysokie – 16 miejsce na zawodach International online Championship MTB Stunt, a ostatnio 4-te miejsce na zawodach w Radomiu. Następnie można było podziwiać wyczyny Kamila Kobędzowskiego, półfinalisty programu „Mam Talent” 2013 r. Ograniczona przestrzeń na sali gimnastycznej nie stanowiła przeszkody dla młodego entuzjasty rowerowych popisów. Widownia długo pozostała pod wrażeniem zaprezentowanych figur, szczególnie stania na głowie na siodełku rozpędzonego roweru.

   Po opuszczeniu sali gimnastycznej goście z gimnazjów zwiedzali szkołę. Każdy mógł znaleźć interesujące dla siebie miejsce. Szkolne pracownie zapraszały do udziału w specjalnie przygotowanych zajęciach, projektach, prezentacjach, na siłowni swoje umiejętności, pod opieką pani Joanny Szaporów, demonstrowała szkolna grupa taneczna, obok internatu grillowano i częstowano kiełbaskami. Tłum otaczał stanowisko pana Mikołaja Reya, który w asyście uczennic Patrycji Raś i Ilony Kapci gotował szparagi, smażył plasterki boczku, przyrządzając apetyczne dania i jednocześnie ze swadą i poczuciem humoru opowiadał o swoich kulinarnych pasjach i poznawaniu Polski, która stała się jego drugim domem. Obecnie z rodziną mieszka w Krakowie. Warto przypomnieć, iż dzieciństwo i młodość pan Rey spędził w zamku w Montresor we Francji. Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z zamiłowania kucharz jest potomkiem słynnego renesansowego pisarza Mikołaja Reja, a także polskich rodów arystokratycznych: Potockich, Branickich i Sapiehów. We Francji zaś osiedlił się jego dziadek, żołnierz Armii Krajowej, tuż po zakończeniu II wojny światowej (1946 r.) i jako uchodźca polityczny nigdy nie powrócił już do Polski. Spotkanie z panem Reyem było możliwe dzięki Stowarzyszeniu Proszowickich Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza „Zielononóżka”.

   Amatorzy sportowych zmagań mogli obserwować zawodników „Spartan Race”, którzy kolejno w siedmiominutowych odstępach czasu ruszali na wymagającą determinacji i woli walki trasę. Długość dystansu przekraczała 4 km. Na trasie panowie Łukasz Szaporów i Konrad Szreniawski przygotowali 20 imponujących, profesjonalnych przeszkód dla spragnionych ekstremalnych wrażeń uczestników. Niecodzienny wyścig już przed startem zgromadził dużą publiczność. Rytmiczna muzyka, gromkie okrzyki spartańskich wojowników, ogień, dym, ponad pięćdziesięciu zawodników w „spartańskich” koszulkach, wspólna rozgrzewka tworzyły wspaniałą atmosferę. Mimo chłodu i deszczu było gorąco. Na twarzach tych, którzy czekali na swój start, można było zauważyć niepewność. Już pierwsza ścianka okazała się trudna do zaliczenia ze względu na mokre uchwyty. Kondycja fizyczna, spryt, siła, dobra technika, strategia decydowały o porażce lub sukcesie. Na mecie pojawiali się kolejni „spartanie” zmęczeni, spragnieni, pobrudzeni błotem, ale szczęśliwi. Organizacja tego wydarzenia sportowego możliwa była dzięki finansowemu wsparciu: Spartan Race Polska, Spartan Race Team Group Proszowice, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Proszowice „Stańczyk”, Akademii Sportu Infinity Gym – Łukasza Szaporowa.

   Tradycyjny w ZS pokaz ciągników i maszyn rolniczych stanowił ważny element promocji szkoły. Młodzi ludzie, którzy zainteresowani są kierunkami związanymi z rolnictwem, właśnie wśród sprzętów rolniczych spędzili najwięcej czasu. Oprócz szkolnych, wysokiej klasy maszyn rolniczych, pojawiły się także ciągniki uczniów oraz sprzęt zaprzyjaźnionych z ZS lokalnych firm: Pilar Tech z Posądzy, Agro Jurek z Kocmyrzowa, Stanek Machinery z Kocmyrzowa, Trojan i Admet Adam Czekaj. Wspaniałe modele rajdowych samochodów przyciągały entuzjastów motoryzacji, którzy mogli obserwować popisowe „drifty” panów Millera, Sochy i Komendy.

   Organizacja „Dni Otwartych” to przedsięwzięcie wymagające realizacji wielu zadań, które koordynowała pani kierownik kształcenia praktycznego Aneta Jaraczewska. Celem tego wydarzenia była nie tylko promocja szkoły w środowisku, ale także stworzenie sytuacji, w której uczniowie ZS występują w roli gospodarzy i współorganizatorów imprezy. Rozwijane są w ten sposób wszechstronne kompetencje młodych ludzi, kształcących się w różnych kierunkach. Swoje umiejętności zawodowe rozwijają kucharze, kelnerzy, logistycy, ekonomiści, informatycy, technicy mechanizacji rolnictwa i technicy pojazdów samochodowych.

 

 

 

 

-------

A. Wyych-Znaj  

 

 

Odwiedzin :