2018-12-11     Biny, Damazego, Waldemara    

Poznajemy kuchnie świata


W piątek 3 listopada grupa uczniów z klasy IV Tb – technik żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyła w wycieczce zawodowej z cyklu – poznajemy kuchnie świata. Głównym celem naszej wyprawy była restauracja Ginza Sushi na os. Złotego Wieku w Nowej Hucie i posmakowanie kuchni japońskiej.

Udaliśmy się najpierw do Muzeum PRL-u mieszczącego się w dawnym kinie Światowid w Nowej Hucie na wystawę: „W kontrze. Solidarność Małopolska w stanie wojennym” oraz zwiedziliśmy schron atomowy w podziemiach muzeum wraz z wystawą „Atomowa groza”. Następnie wstąpiliśmy do budynku dawnej składnicy harcerskiej, gdzie obecnie mieści się oddział muzeum narodowego na wystawę – „Bufet pod kombinatem”, która przedstawia historię stołówek, bufetów i kawiarni nowohuckich w czasach PRL-u.

Wreszcie nadeszła godzina 12.00 – restauracja Ginza Suhi została otwarta, przekroczyliśmy stylowe, przytulne wnętrze i zagłębiliśmy się w ofertę menu. Trudno było się zdecydować, mieliśmy do wyboru: hosomaki, futomaki, uromaki, nigiri, gunkany….. i długo można by wymieniać. Dania były wykwintne, wielobarwne, podane z marynowanym imbirem i wasabi. Do tego zielona herbata z imbryczka i nie lada wyzwanie – pałeczki zamiast sztućców.

Czy nam smakowało? Proszę zapytać uczestników wycieczki. Warto poznawać inne kultury kulinarne i wyrobić sobie własne zdanie na ich temat. Jedno jest pewne – kuchnia japońska jest uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie.

 

Autor: Jolanta Banach
Odwiedzin :