2018-12-11     Biny, Damazego, Waldemara    

TURNIEJ MIKOŁAJKOWY – DZIEŃ OTWARTY ROZWOJU ZAWODOWEGO


    W Zespole Szkół w Piotrkowicach Małych po raz piąty zorganizowano Turniej Mikołajkowy dla uczniów lokalnych szkół gimnazjalnych oraz dla młodzieży ZS.

    W piątek 8 grudnia pani dyrektor Aneta Dziedzic oraz zaproszony na spotkanie przedstawiciel Starostwa Powiatu Proszowickiego pan Jacek Tomasik powitali gości z gimnazjów. Na hali gimnastycznej bawili się uczniowie, którzy podejmowali liczne wyzwania związane z rozwiązywaniem quizu z wiedzy ogólnej oraz brali udział w konkurencjach sportowych. Gimnazjaliści z zaangażowaniem zdobywali kolejne punkty, wspierani przez swoich kibiców oraz wychowawców, którzy mieli szansę zdobyć dodatkowe punkty dla swoich podopiecznych, grając w grę planszową. Rywalizacja była pełna emocji, zarówno wśród młodzieży, jak i wśród dorosłych. Szczególne emocje wywoływały zmagania sportowe, polegające na realizacji szybkich zadań sprawnościowych, wytrzymałościowych i zwinnościowych.

     Na podium stanęli uczniowie z gimnazjum w Proszowicach, zajmując miejsce pierwsze. Miejsca drugie i trzecie należały do uczniów z gimnazjum w Nowym Brzesku oraz z Pałecznicy.  Nagrody w postaci drukarek i sprzętu sportowego dla szkół wręczyła pani dyrektor ZS Aneta Dziedzic i pan dyrektor Jarosław Okrajek.

   Jednocześnie gimnazjaliści, którzy skorzystali z zaproszenia ZS, mogli wziąć udział w „Europejskim Tygodniu Umiejętności Zawodowych”. Wydarzenie zorganizowane na terenie naszej szkoły, stanowiło część cyklu tego typu imprez organizowanych w 45 krajach Europy. Ideę tego przedsięwzięcia stanowią działania podnoszące atrakcyjność kształcenia i szkolenia zawodowego.

    Nasz Zespół Szkół uczestniczący w programie „Erasmus +”aktywnie promuje szkolenie i szkolnictwo zawodowe oraz wszelkie formy podnoszenia kwalifikacji zawodowych i kompetencji niezbędnych na rynku pracy. Odpowiedzialne za realizację projektu panie Aneta Jaraczewska i Joanna Pabiańczyk zaangażowały wielu uczniów i nauczycieli w przygotowanie stanowisk prezentujących specyfikę nauczanych zawodów. Gimnazjaliści mogli zapoznać się ze sprzętem koniecznym do przeprowadzania ćwiczeń na lekcji, nowościami technologicznymi w danym zawodzie, materiałem rzeczowym wykorzystywanym podczas zajęć oraz z osiągnięciami technicznymi naszych uczniów. Ponadto ciekawe dla gimnazjalistów były spostrzeżenia i opinie młodzieży ZS, kształcącej się w rozmaitych zawodach oraz relacje z odbytych praktyk zawodowych za granicą. „Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych” to także okazja do propagowania hasła „Każdy ma swój talent”, zaś ZS stara się pomagać odkrywać zawodowe predyspozycje. 

    Na gimnazjalistów oprócz emocji związanych z rywalizacją, poczęstunku i pokazu umiejętności kulinarnych  uczennic ZS, czekał także akrobatyczny spektakl rowerowego „stuntu” w wykonaniu ucznia klasy II Ta Karola Widyka.

   Mikołajkowe spotkanie stało się również okazją do wręczenia nagród za prace nadesłane przez gimnazjalistów na konkurs dziennikarski pt. „Moja miejscowość – moją ojczyzną”. Oryginalne, interesujące reportaże, opatrzone subiektywnym komentarzem zostały nagrodzone pięknymi ilustrowanymi książkami, zakupionymi dzięki projektowi współfinansowanemu ze środków Powiatu Proszowickiego. Pierwszą nagrodę przyznano Kornelii Dziedzic, uczennicy klasy III Gimnazjum w Kościelcu, drugą zaś Aleksandrze Orzechowskiej z Niepublicznego Gimnazjum w Ostrowie. Piotrkowice Wielkie stały się tematem pracy Sylwii Maj z Gimnazjum w Biórkowie Wielkim, której przyznano trzecią nagrodę. Wyróżnieni zostali także Kacper Łakomy (Biórków Mały) oraz Aleksandra Żmuda (Gimnazjum w Sierosławicach). Reportaże autorstwa wyróżnionych osób.

 

Autor: Angelika Wypych-Znaj
Odwiedzin :