2019-02-22     Małgorzaty, Marty, Nikifora    

WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA DO ZAKŁADÓW MAN W NIEPOŁOMICACH


     W dniu 8 lutego 2018 klasa II Technikum brała udział w wycieczce zawodoznawczej do zakładów MAN w Niepołomicach. Zakład w Niepołomicach koło Krakowa jest jednym z najmłodszych ośrodków produkcyjnych Grupy MAN Truck & Bus AG. Zakład został otwarty w październiku 2007 po niespełna dwuletnim okresie budowy. Zakres produkcji obejmuje pojazdy ciężarowe z serii TGS i TGX o dmc powyżej 16 ton.  Są one montowane w różnych konfiguracjach jako pojazdy 2, 3 i 4 osiowe, np. ciągniki siodłowe, pojazdy pod zabudowę oraz pojazdy z napędem na wszystkie koła.

     Zakład w Niepołomicach jest wyłącznie zakładem montażowym, co oznacza, że główne podzespoły, takie jak osie, silniki lub kabiny kierowcy są dostarczane przez inne zakłady MAN bądź przez zewnętrznych dostawców. Zdolność produkcyjna zakładu w Niepołomicach jest oparta na montażu i procesach logistycznych,  które są konsekwentnie tworzone i stale rozwijane zgodnie z zasadami „szczupłęj” produkcji (lean manufacturing).

     Podczas zwiedzania zakładu uczniowie zapoznali się z pełnym cyklem produkcji samochodów ciężarowych - od momentu zmontowania ramy aż do uruchomienia kompletnego nowego  pojazdu.

     Będąc w Niepołomicach zwiedziliśmy jeszcze Zamek Królewski który znajduje się w samym centrum Niepołomic obok Rynku, przy zabytkowych plantach. Pięknie odrestaurowany jest prawdziwą ozdobą niewielkiego, średniowiecznego, uroczego miasteczka. Przez wieki niepołomicki zamek stanowił wypoczynkową rezydencję królewską zwaną "drugim Wawelem". W komnatach zamkowych zwiediliśmy Muzeum Niepołomickie bogate w eksponaty myśliwskie i łowieckie  zbiory Włodzimierza Puchalskiego  oraz Muzeum Narodowego.

 

Autor: Jacek Kwiatkowski
Odwiedzin :