2020-02-26     Bogumiła, Eweliny, Mirosława    

Przygoda z Pszczołami


 

 

W ostatnim czasie 14-15 czerwca w Zespole Szkół w Piotrkowicach Małych odbył się Kurs Pszczelarski dla Początkujących teoria + praktyka, który poprowadziła Pani Wioletta i Pan Marcin Adamek z Nowego Brzeska.

 

            W pierwszym dniu dowiedzieliśmy się wiele na temat rodziny pszczelej, co powinien posiadać pszczelarz, poznaliśmy rodzaje ramek,  częściowo język pszczelarski. Dowiedzieliśmy się na temat rodzajów uli, chorób pszczół.

 

 

            Drugi dzień był pełen wrażeń. Każda osoba mogła własnoręcznie wykonać ramkę, zaznaczyć królową matkę ćwicząc na trutniu wcześniej złapanym, na końcu jedna z wylosowanych osób otrzymała ul z rodziną pszczelą.

 

 

            16 czerwca w niedzielą odbyliśmy wycieczkę do pasieki znajdującej się w Rudzie Śląskiej oraz Skansenu Pszczelarskiego w miejscowości Grojec „Pasieka Malwa” . W pierwszej poznaliśmy głównie rośliny , które stanowią pożytek dla pszczół. To wlanie w niej można było zakupić sadzonki roślin i nasiona. W drugiej poznaliśmy sprzęt używany dawniej, stare ule, które różnią się od współczesnych.

 

                                                                                                                            Ewa Gołąb

Odwiedzin :