2020-02-26     Bogumiła, Eweliny, Mirosława    

Stowarzyszenie Terytorialni i konferencja


 

Zespół Szkół im. Emila Godlewskiego z Piotrkowic Małych otrzymał zaproszenie od Stowarzyszenia Terytorialni na konferencję.

Uczniowie klasy 1 i  2 technikum logistycznego oraz 4 technikum logistycznego i informatyk 13 września wzięli udział w konferencji naukowej pn. Bataliony Obrony Narodowej w wojnie obronnej 1939 roku. Konferencja odbyła się w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, w której uczestniczyli zaproszeni goście o wysokiej randze. uczniowie z Krakowa, Oświęcimia i z Piotrkowic Małych.

 

Konferencję rozpoczął przedstawiciel WOT, następnie prof. Dr hab. Stanisław Zaborniak „Od paramilitarnej działalności polskich organizacji Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” [867] „Drużynach Bartoszowych” [1907] i Związków Strzeleckich [1909], organizacji przysposobienia wojskowego kolejowych, pocztowych i leśnych, do Batalionów Obrony Narodowej”. Pan Marcin Dziubek przybliżył historię na temat „ Stopień wyposażenia i wyszkolenia formacji Obrony Narodowej na przykładzie Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim”. Pan Marek Gogola wygłosił wykład na temat „Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej. Przygotowania do wojny obronnej i szlak bojowy 1939r.”. Pani Małgorzata Koszarek „ Podhalańska Brygada Obrony Narodowej”. I na koniec Pan płk (r) prof. Dr hab. Józef Marczak „Nauka Strategii i obrony terytorialnej z klęski 1939 roku”.

 

Aneta Dziedzic

Ewa Gołąb

 

Odwiedzin :